as_ar60a2x10ft
as_ar60a2x10ft_2
as_ar60a2x10ft
as_ar60a2x10ft_2
A&S AR60A2X10FT duplex chain 3/4" (60a-2)
180.19 tax incl.
On order: delivered from 03/06/2026
meter
The minimum purchase order quantity for the product is 3.
  • Delivery by DHL
Product description:
  • The chain can even be supplied with a lubricant based on the customer's specific requirements.
  • Available in sizes with pitch ranging from 4 mm to 2.5 inches
  • Solid extruded bushing
  • Solid extruded roller
  • Plates with wider blades
  • Hardened and glass bead blasted blades
  • Comprehensive European (BS) and ANSI range
  • Wide range of fasteners available
  • Lubricant of choice to meet customer requirements
Key features according to our expert
  • Pitch: 3/4 inch; 19,05 mm
  • Weight (kg/m): 2,91 kg/m
  • Product line: Renold A&S
  • Type (ISO/ANSI): 60A-2
  • Height: 2,6
  • Inside width: 12,57 mm
  • Version (chain): Duplex
  • Breaking strength: 62600 N
  • Length (pin): 48,1 mm
  • Diameter (pin): 5,94 mm
  • Thickness (outer plate): 2,45 mm
  • Thickness (inner plate): 2,45 mm
  • Plate height: 17,5 mm
  • Diameter (roller): 11,91 mm
Specifications / All features
  • Brand: A&S
  • EAN: 4042279004187
  • Supplier number: A&S AR60A2X10FT
Pitch
3/4 inch; 19,05 mm
Weight (kg/m)
2,91 kg/m
Product line
Renold A&S
Type (iso/ansi)
60A-2
Height
2,6
Inside width
12,57 mm
Version (chain)
Duplex
Breaking strength
62600 N
Length (pin)
48,1 mm
Diameter (pin)
5,94 mm
Thickness (outer plate)
2,45 mm
Thickness (inner plate)
2,45 mm
Plate height
17,5 mm
Diameter (roller)
11,91 mm